Fájdalomcsillapítás

A legtöbb betegség kísérő tünete a fájdalom, de fontos tudni, hogy az esetek többségében csupán jelzés arra, hogy valami nincs rendben.

A fájdalom nagyon sok féle lehet. Jellemzi, hogy mely testrészt, vagy szervet érinti. Nagy a különbség a fogfájás, fejfájás, hasfájás, az izom- vagy ízületi fájdalom között. A fájdalom különbözik aszerint is, hogy milyen érzést vált ki. Lehet szúró, hasogató, görcsös, lüktető, szorító és még ezer más. Vannak egyszeri és visszatérő fájdalmak. A fájdalomcsillapítás nagyon komoly szakértelmet kíván. Nem szabad elfelejteni, hogy a fájdalom enyhítése, jó esetben megszűntetése a legtöbb esetben nem jelenti a probléma megoldását. Gondoljunk csak a torokfájásra. A fájdalomcsillapítók képesek megszüntetni időlegesen a fájdalmat, de biztosan nem gyógyítják meg a panaszt kiváltó betegséget. Hasfájás esetén a fájdalomcsillapító a szenvedést enyhíti, de valószínűleg érdemes kutatni a probléma okát és annak gyógyítására kell gondot fordítani. A has-tájéki, belső-szerveket érintő fájdalmak gyakran görcsös, szorító jellegűek, amelyeknek csillapítására simaizom görcsoldókat ajánlunk, mint amilyen a papaverin, drotaverin. Az izomláz okozta fájdalomcsillapítására izomlazító krémeket, bedörzsölőket, tapaszokat, súlyos esetben tablettát, vagy injekciót alkalmaznak. A fogfájás csupán átmenetileg szüntethető meg úgy nevezett nem-szteroid gyulladáscsökkentőkkel, de a problémát leggyakrabban csak a fogorvosi beavatkozás tudja felszámolni.

A nem-szteroid gyulladáscsökkentők a leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek. Fő képviselőik az acetil-szalicilsav, a paracetamol, és az ibuprofen. Ezeket a hatóanyagokat szokás koffeinnel társítani, mert a koffein potencírozza, felerősíti a nem-szteroid készítmények hatását. A nem-szteroid gyulladáscsökkentők ismert mellékhatása a nyálkahártya irritáció, ami azt jelenti, hogy nagy adagban, vagy hosszú ideig alkalmazva, gyomor- vagy bélrendszeri fekélyt okozhatnak.

Súlyosabb gyulladások esetén szteroid tartalmú fájdalomcsillapítókat alkalmaznak, kizárólag orvosi felügyelet mellett, mivel ezeknek a készítményeknek nemcsak a hatásúk erősebb, de mellékhatásaik is súlyosabb következményekkel járhatnak. Mellékhatásaik között van a hormon-háztartás befolyásolása, anyagcsere-folyamatok zavara, elhízás, szélsőséges esetben akár a nemzőképesség is veszélybe kerülhet.

A nem-szteroid gyulladáscsökkentők mindegyikének hármas hatása van. Fájdalmat csillapítanak, gyulladást és lázat csökkentenek. Ezen hatóanyagok között az a különbség, hogy egyiknek erősebb a lázcsillapító, másiknak kifejezettebb a fájdalomcsillapító hatása. Együtt szedni ezeket, egymással kombinálni semmiképp sem ajánlatos, mivel a hatásuk nem összegződik, viszont a mellékhatásuk nagymértékben fokozódik. Például a paracetamol igen gyakran alkalmazott fájdalom- és lázcsillapítószer, súlyos vesekárosító mellékhatással. Ezért figyeljünk arra is, hogy a más-más nevű készítmények azonos hatóanyagot tartalmazhatnak, és a maximálisan bevehető adag a hatóanyag mennyiségére vonatkozik!

Az acetil-szalicilsav kiváló fájdalom-és lázcsillapító, gátolja a véralvadást, ezért műtétekkor nem lehet alkalmazni, viszont megelőzés céljából használják trombózisok kivédésére. Az ibuprofen gyulladás- és fájdalomcsillapító szer, hosszútávon alkalmazva azonban mindenképpen gondoskodni kell a fekély elleni védelemről.

A fejfájás hátterében gyakran valamilyen vérnyomás probléma áll. Ezért a fájdalomcsillapítással nem oldjuk meg a problémát, csak elfedjük a tünetet. Ez indokolja, hogy a hosszú idő óta fennálló, vagy visszatérő fájdalmak esetén ne elégedjünk meg a panasz enyhítésével, forduljunk kezelőorvosunkhoz, és győződjünk meg róla, hogy a fájdalom mögött nem áll súlyosabb szervi probléma.

 

Dr. Sánta Zsuzsanna szakgyógyszerész